Švýcarské slovo roku 2007: turismus za umíráním

Slovem letošního roku v německy hovořící části Švýcarska se stal „turismus za umíráním“ (Sterbetourismus), fenomén, kdy díky liberálnímu zákonodárství přijíždějí četní cizinci do Švýcarska kvůli eutanazii.

Slova roku 2007 (Německé Švýcarsko)

Slovo roku:Rütli: původní kantony se spojují proti Habsburkům
Sterbetourismus
(turismus za umíráním)

Negativní slovo roku:
Klimakompensation
(klimatická kompenzace)

Věta roku:
Das Rütli ist nur eine Wiese mit Kuhdreck.
(Rütli je jenom louka s kravským trusem.)

Dialektové slovo roku:
pimpen
(„vypimpovat“ – zkrášlit, vylepšit)


Sedmičlenná porota složená ze švýcarských novinářů vybrala z 2000 zaslaných návrhů i další významná slova, charakteristická pro letošní rok:

Host City označuje švýcarská města, která budou hostit v příštím roce utkání ME ve fotbale.
„Kapesní munice“ (Taschenmunition) je uzavřená krabice s náboji, kterou uchovává každý švýcarský rezervista u sebe doma. Švýcarský parlament rozhodl v tomto roce o jejím stažení.
„Plán H“ (H-Plan) byl domnělý plán pro sesazení nejvyššího státního zástupce, do kterého měl být zapojen i člen vlády.
Do svých zažitých teritorií ve švýcarských Alpách se vracejí medvědi. Ne každý to vidí pozitivně, proto se v médiích hovoří o „problémovém medvědovi“ (Problembär).
Termín „management okrajových skupin“ (Randgruppenmanagement) se objevil v podkladech kongresu o bezpečnosti ve veřejných prostorách a rozpoutal diskuzi, na koho se takový management má vztahovat.

Ekologická debata ovlivnila volbu negativního slova roku také v Německém Švýcarsku. „Klimatická kompenzace“ (Klimakompensation) označuje např. peněžní částku na nějaký ekologický projekt, kterou může uhradit cestující letadlem, aby ulehčil svému svědomí a nemusel s ohledem na klima měnit své chování.

Větou roku je výrok jednoho pravicového politika. Rütli, národní symbol Švýcarska, je horská louka, na které se původní kantony spojily v boji proti Habsburkům.

„Pimpen“ jakožto dialektové slovo roku vychází z názvu televizní show „Pimp my Ride“ na MTV, ve které se staré autovraky za dohledu kamer při tuningových úpravách přeměňují k nepoznání, a vztahuje se na jakékoliv vylepšování čehokoliv.